אזרחות אוסטרית ודרכון אירופאי

הינכם ניצולי שואה או צאצאים לניצולים אשר חיו באוסטריה בין 1933-1955?

אתם זכאים לאזרחות אוסטרית!

אזרחות אוסטרית מקנה אזרחות אירופאית באופן אוטומטי ועימה שלל תנאים מועדפים בכל מדינות האיחוד האירופי

החוק האוסטרי החדש:

בספטמבר 2019 הרחיב בית המחוקקים האוסטרי את חוק השבות לניצולי שואה וצאצאיהם. לפי החוק החדש, כל יהודי או צאצא ליהודים אשר חיו באוסטריה בין 1933-1955, זכאים לקבלת אזרחות אוסטרית, להבדיל מן החוק הישן שקבע כי הינם זכאים לקבלת האזרחות רק בתנאי וחיו באוסטריה עד 1945 ,שנת סיום המלחמה. החוק החדש יכנס לתוקפו החל בספטמבר 2020, אולם מי שנמצא זכאי ומעוניין, מומלץ כי יחל בהליך איסוף המסמכים החל מעכשיו.

מי זכאי לאזרחות אוסטרית?

משרדנו מתמחה בליווי וסיוע לצורך קבלת האזרחות האוסטרית. לשם כך, עליך לעמוד באחד מהתנאים הבאים:

 • ניצולי שואה שחיו באוסטריה בין 1933-1955
 • צאצאים לניצולי שואה, נשים וגברים כאחד*, יהודים ולא יהודים: ילדים, נכדים ונינים, אשר באפשרותם להוכיח את הקשר אליהם באמצעות מסמכים רשמיים.
 • יהודים שנולדו באחת ממדינות הממלכה האוסטרו הונגרית (הונגריה, איטליה, סרביה, קרואטיה וסלובניה) והיו בעלי אזרחות או נטולי אזרחות, התגוררו באוסטריה ועזבו לפני 1955 בשל הרדיפות.

מי אינו זכאי?

 • פלוני שהוא צאצא לניצולי שואה אך הורשע בעבירות חמורות, פשעים כספיים משמעותיים או ניסיון לפעילות טרור או פגיעה בדמוקרטיה האוסטרית, לא יוכל לעתור בבקשה לאזרחות אוסטרית.
 • שימו לב כי במידה והינכם משרתים או שירתם בצה"ל בשירות התנדבותי בקבע, ההליך עשוי להיות מורכב במידה לאור נהלים מקשיחים של החוק האוסטרי. יחד עם זאת, אנו נסייע לכם בהליך ויש לציין כי בקשתכם לא תישלל על הסף לאור מקרים דומים שאושרו בעבר.

למה שאשקול להוציא אזרחות אוסטרית?

גולת הכותרת של האזרחות האוסטרית הינה הקבלה האוטומטית של האזרחות האירופאית המבוקשת, אליה מצטרפות שלל הטבות:

 • אפשרות מגורים ועבודה בכל אחת מ28 מדינות האיחוד האירופאי , ללא צורך בויזה
 • אפשרות ללימודים אקדמיים מסובסדים ובחלק מהמקרים אף ללא עלות
 • השקעה בנדל"ן או פתיחת עסק בכל אחת ממדינות האיחוד כולל הטבות מס
 • זכאות לקבלת טיפול רפואי בעלות תושב מקומי
 • קבלת ויזת תייר, המאפשרת טיסה בחופשיות לארה"ב

בנוסף, עליך לדעת כי תהליך הגשת הבקשה ובחינת הזכאות לאזרחות אוסטרית הוא קל ופשוט בהרבה להבדיל מאזרחויות אחרות. אין דורשים ממך לעבור מבחני שפה והיסטוריה כל שכן לא להתגורר במדינה, אלא להציג את המסמכים הרשמיים הנדרשים בלבד , המפורטים כאן בהמשך. כמו כן אין צורך לוותר על הדרכון הישראלי ולא על כל אזרחות נוספת שברשותך, להבדיל מתהליכים קודמים בעבר.

נשמע מצוין! מה עליי לעשות לשם כך?

משרדנו בעל ניסיון של שנים רבות בסיוע לישראלים בקבלת אזרחות אירופאית למגוון מדינות. נשמח ללוות גם אותך בתהליך באמצעות קבלת דרכון ואזרחות אוסטרית. כדי שנוכל לסייע לך, עליך להמציא מסמכים המוכיחים כי אביך, אימך, סבך או סבתך אכן נמנו על קורבנות רדיפת הנאצים ואת הקשר המשפחתי שלך ו/או של בן/בת הזוג ו/או ילדיך, במידה ומעורבים בבקשה.

המסמכים שהינך מתבקש/ת להביא על מנת שנוכל לפתוח בהליך:

 • תעודת לידה.
 • דרכון בתוקף.
 • טופס בקשה חתום לקבלת אזרחות- בו נכללים קורות חייו המפורטים של בעל האזרחות האוסטרית בעבר, יחד עם סיפור הישרדותו בשואה. בנוסף, יש לפרט על מידע כגון -שירות צבאי, קריירה, כתובות וכדומה.
 • הוכחת אזרחות אוסטרית בזמן ההגירה כגון – הצגת דרכון אוסטרי או גרמני ישן, תעודת גולה, תעודת מגורים וכן הלאה.
 • הוכחה למועד ההגירה מאוסטריה.
 • הצגת רכישת אזרחות ישראלית, אמריקאית או לאום אחר.
 • הצגת תעודת נישואים, תעודת גירושים, שירות צבאי, שינוי שם, תעודה אקדמית וכך מסמך שעשוי להוכיח קשר למדינה.

שימו לב כי יתכן והרשויות באוסטריה יבקשו ממך מסמכים נוספים. תהליך הגשת המסמכים לרשויות עצמן לא כרוך בעלות.

דברים נוספים שחשוב שאדע?

כן. במידה ואת/ה צאצאים לניצולי שואה אשר חיו באוסטריה ובין השנים 1933-1945 נשללה אזרחותם האוסטרית עקב הגירה למדינה אחרת בעקבות הרדיפות, הינך זכאי/ת להליך מזורז של קבלת האזרחות .
יש לשים לב כי האזרחות לא תועבר אליך באופן אוטומטי, אלא יש צורך לאשרר בקשתך בהליך נוסף.
האזרחות אינה מוגבלת בזמן וכמובן לא שוללת בעלות על אזרחויות נוספות אשר הינך מחזיק/ה בהן.

נקודות חשובות:

 • שלב קבלת אישור על האזרחות האוסטרית/ אשרור האזרחות האוסטרית הינו שלב נפרד משלב הגשת הבקשה להנפקת דרכון כשבין השלבים יש שלב ביניים בו מונפקים מסמכי המקור האוסטרים (תעודת לידה, שינוי שם, נישואין וכו׳.).
 • חלה חובת אזרוח של דורות קודמים במידה ויליד אוסטריה נפטר. כלומר, אם אני, יליד ישראל וסבי (שנפטר) יליד אוסטריה- חלה חובה על אבי (גם אם אינו בין החיים) להיות אזרח אוסטרי כתנאי שאני אקבל אזרחות אוסטרית ובמקרה כזה, הדרישה היא לקבלת אזרחות אוסטרית בלבד לדורות הקודמים ואין הכרח גם להנפיק דרכון. במידה ויליד אוסטריה בחיים, אין צורך בהליך אזרוח מלא של הדורות קודמים וניתן ״לקפוץ דור״.
 • אין צורך בידיעת השפה הגרמנית או בהגעה לאוסטריה כחלק מהליך האזרחות וקבלת הדרכון לפני ו/או לאחר קבלת האזרחות האוסטרית.

דרכון אוסטרי = דרכון אירופי

28 מדינות באירופה (נכון להיום) מהוות את ״האיחוד האירופי״- מעין ״מדינת-על״ בעלת מוסדות מוסכמים, חוקים, ארגונים ומדיניות הגנה משותפת לרווחת האזרחים והתושבים, תוך שמירה על ריבונותן של כל אחת המדינות בהתאם למאפייניה.

כל אזרח מכל אחת ממדינות האיחוד האירופי, ואוסטריה ביניהן, זכאי לעבור באופן חופשי בין כל מדינות האיחוד, להגר, לגור ולשהות בכל אחת מהמדינות ללא הגבלה וללא תנאים, מורשה לעסוק במסחר ו/או לעבוד בשוק העבודה ללא אישורים מיוחדים וזכאי לעשות שימוש בשירותי הבריאות, הרווחה והחינוך שבמדינתו ו/או בכל אחת מהמדינות האחרות שבאיחוד האירופי.

במהלך השנים ולבטח מאז צורפה אוסטריה לאיחוד האירופי ביקשנו לשאול את הפונים אלינו ואת הלקוחות שלנו, מה הסיבה בגינה הם מבקשים לקבל אזרחות אוסטרית ולהחזיק בדרכון אוסטרי. בטרם אוסטריה צורפה לאיחוד האירופי הסיבה העיקרית היתה רצון לשייכות, שורשים, היסטוריה ועיסוק במסחר ונדל״ן. לאחר צירופה של אוסטריה לאיחוד האירופי, נוספו סיבות והן השקעה בנדל״ן ברחבי אירופה, מסחר, הגירה ובעיקר לימודים עבור הילדים ועבור הנכדים, בחינם או בסבסוד משמעותי במוסדות היוקרתיים הרבים להשכלה גבוהה באירופה. בשנתיים-שלוש האחרונות, מעבר לסיבות ולהטבות האחרות, נוספה סיבה נוספת והיא ״שתהיה אופציה אחרת, בטח בעולם המשוגע שאנחנו חיים בו- תמיד טוב שיש אפשרות בחירה, זה נותן שקט נפשי, גם אם לא נעשה בזה שימוש״.

רוצה לברר פרטים נוספים